Przejdź do głównej zawartości
Dlaczego nie mam VAT na fakturze?

Faktury, VAT, odwrotne obciążenie

Justyna Szymańska avatar
Napisane przez Justyna Szymańska
Zaktualizowano ponad 2 miesiące temu

Wiele firm korzysta z usług zagranicznych dostawców. Dlatego zrozumienie zasad opodatkowania VAT w transakcjach międzynarodowych staje się kluczowe dla prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej. Często spotykamy się z pytaniem: dlaczego na otrzymanej fakturze nie widnieje podatek VAT?

Odpowiedzi na to pytanie nie są oczywiste, ponieważ wiążą się z różnorodnymi przepisami unijnymi oraz krajowymi. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, które warto znać, dokonując transakcji z dostawcami z innych państw członkowskich UE.

Transgraniczne świadczenie usług w UE

Jeśli jako przedsiębiorca dokonujesz zakupu usług z innego państwa członkowskiego UE, należy pamiętać, że jest to tzw. transgraniczne świadczenie usług na terenie UE.

Oznacza to, że nasza firma, jako dostawca z innego państwa członkowskiego UE, nie odlicza podatku VAT od płatności ani nie dolicza go do faktury. Zgodnie z przepisami UE, w tym przypadku jesteś zobowiązany do samoopodatkowania - To znaczy do obliczenia i zapłacenia podatku bezpośrednio we własnym państwie członkowskim.

Osoby niebędące płatnikami VAT

Jeśli nabywasz usługę na potrzeby swojej działalności gospodarczej, nawet jeśli nie jesteś płatnikiem VAT, jesteś zobowiązany do zapłaty podatku.

Z podatkowego punktu widzenia stajesz się osobą zidentyfikowaną i musisz zarejestrować się oraz płacić podatki zgodnie z przepisami obowiązującymi w Twoim kraju.

Co to oznacza dla Ciebie?

  • Podatek VAT nie zostanie wykazany na fakturze od nas, ale nie oznacza to, że jesteś zwolniony z podatku VAT.

  • Jako firma musisz zadeklarować i zapłacić podatek VAT w Polsce (na podstawie mechanizmu odwrotnego obciążenia).

  • Jeśli jako firma kupujesz usługę z zagranicy po raz pierwszy, musisz sprawdzić, czy podlegasz obowiązkowi rejestracji do celów podatkowych.

Zrozumienie tych zasad pozwoli Ci uniknąć nieporozumień i nieprzyjemnych konsekwencji związanych z nieprzestrzeganiem przepisów podatkowych. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z doradcą podatkowym, aby mieć pewność, że Twoje działania są zgodne z obowiązującymi przepisami.

Czy to odpowiedziało na twoje pytanie?